شیب سقف سوله

// شیب سقف سوله

 شیب سقف سوله

شیب سقف سوله : یکی از مهمترین قسمت های ساخت سوله تعیین میزان درصد  شیب سقف سوله است چون در بسیاری از کاربری ها و اغلب مناطق کشور درصد شیب سقف متغییر است. سقف، پناهگاه و اصلی اترین جزء یک سازه به حساب می اید.

برای طراحی و ساخت سوله استاندارد باید قبل از هر امری ابتدا هدف از ساخت سوله، کاربرد و نیازسنجی آن ، موقعیت قرار گیری سوله از لحاظ میزان حداکثر بارش برف، سرعت وزش باد و … صورت بگیرد و بر اساس این نیاز سنجی اولیه ابعاد استاندارد سوله را محاسبه و اجرا کرد.

به طوری که می توان گفت در عمل هیچ سایز و فرمول استاندارد برای ساخت سوله وجود ندارد بلکه این شرایط و نیازسنجی است که استاندارد یک سوله را مشخص می کند. رعایت نکردن این اصول منجر به بالا رفتن قیمت سوله است که علاوه بر بالا بودن هزینه ساخت، هزینه های مربوط به نگهداری، گرمایش و سرمایش آن روند صعودی پیدا می کند.

شیب سقف سوله

دو عامل مهم برای تعیین  شیب سقف سوله در سوله سازی وجود دارد: ۱-دهانه سوله: در سوله با دهانه کوچک تا شیب ۲۰% و دهانه بزرگ شیب ۱۰% مناسب می باشد. ۲- موقعیت جغرافیایی منطقه قرار گیری سوله که در ادامه شیب مناسب برای مناطق مختلف ایران بیان شده است.

شیب سقف سوله برای مناطق مختلف ایران

از لحاظ منطقه جغرافیایی می توان گفت در مناطق شمالی کشور درصد شیب سقف سوله بین ۲۵ تا ۳۰ و حتی بالاتر مناسب و باید اجرا گردد. دلیل اجرای شیب سقف سوله از ۲۵ درجه به بالاتر برای افزایش تحمل سقف سوله نسبت به بارش و برف سنگین است. بنابراین هر قدر که شیب سقف سوله بیشتر باشد علاوه بر این که سوله وزن کمتری پیدا می کند، ظرفیت تحمل بار های مختلف سنگین مثل باران و برف روی سقف آن افزایش پیدا می کندو به آسانی باران و برف از سقف سوله انتقال می یابد.

در مناطق مرکزی که بارش کمتری نسبت به مناطق شمالی کشور دارند درصد شیب سقف سوله از ۱۵ تا ۲۰ درصد در نظر گرفته می شود. البته در موارد خاصی چون بهاربند دامداری های صنعتی این شیب تا ۳۳ درصد هم نیز افزایش می یابد که علت آن سبک سازی سوله و فراهم کردن تهویه مناسب برای فضای سالن دامداری است.

در مناطق جنوبی و گرمسیری کشور به دلیل بارش برف و باران کمتر ، در طراحی شیب سقف سوله را تا ۱۰ درصد می توان در نظر گرفت. ولی ترجیحاً برای انتقال آب باران های فصلی این مناطق که گاهاً شدید می شود همان شیب ۲۰ درصد استاندارد باید مدنظر قرار بگیرد.

توسط | ۱۳۹۷-۷-۲۸ ۱۷:۱۴:۴۰ +۰۰:۰۰ مهر ۲۸ام, ۱۳۹۷|سوله|

پیام بگذارید