سوله یو بی ام

//سوله یو بی ام

سوله یو بی ام

سوله یو بی ام : یکی از انواع سوله ها سوله UBM است که دارای ویژگی های مختص خود است در این مقاله به شرح ویژگی ها و خصوصیات این نوع سوله ها می پردازیم .
اما نکته ای که در این جا ذکر آن الزامی به نظر می رسد، این است که در کنار داشتن این وجه مثبت سوله ubm ، این نوع سازه ها مشکل محدودیت در ساخت دهانه رو برو می باشد که باعث کاهش کاربری مفید آن ها در برخی صنایع شده است و نیز امکان نصب جرثقیل ها در آن ها وجود ندارد و به همین دلیل نمی توان از آن ها برای برخی از صنایع که نیازمند نصب جرثقیل در سالن ها هستند، استفاده کرد.

در ساخت سوله یو بی ام ubm استفاده از روش جوشکاری و پیچ و مهره کردن از میان برداشته شده و مونتاژ قطعات و اجزای سازنده ی آن ها به وسیله ماشین های دوخت و یا همان سیمرها انجام می پذیرد.

این سازه ها دارای مقاومت بسیار بالایی در برابر طوفان و زلزله و … دارند که این توان؛ در فهرست کاربردهای مفید آن ها قرار می گیرد.

سوله یو بی ام

سوله یو بی ام : برای طراحی و ساخت سوله ها که در محیط کارخانه صورت می گیرد به ابزار و تجهیزات خاصی نیاز است ,سازندگان باید با به روز نمودن ماشین آلات و تجهیزات خود اقدام به ساخت سوله نماید علاوه برآن باید سطح دانش کادر فنی خود را ارتقا بخشد واز متخصصین کارآزموده و با تجربه در این زمینه استفاده کنند.

سوله هایی با ویژگی های مختص خود که یکی از روش های ساخت سوله محسوب می شود در این روش سازه توسط نرم افزارهای خاصی طراحی می گردد مهندسان پس از طراحی ابعاد و ویژگی های سوله را مورد بررسی قرار می دهند وپس از بازرسی کیفیت نقشه ها ساخت سازه شروع می شود .

ظاهر سوله یو بی ام

ظاهر این نوع سوله ها به قوسی شکل می باشد و ساخته شده از ورق هایی به جنس گالوانیزه . ویژگی مشترک همه ی سوله ها در بزرگ بودن ابعاد ستون ها و تیرهای سازه می باشد به همین دلیل هم در خود کارخانه اقدام به ساخت سازه ها می کنند زیرا پروفیل های آماده موجود در بازار پاسخگو نیست .این سوله ها وزن کمی هم دارند و در مقابل فاکتورهایی چون باد وبرف و.. استحکام کافی را دارند.

موارد استفاده ی سوله های UBM

سوله های مزارع ( مرغداری ها , دامداری ها و.. )
کمپ های نظامی همچون انبار مهمات
موارد صنعتی همچون سردخانه ها

معایب سوله های UBM

در این روش سوله هایی با دهانه های بزرگ را نمی توان ساخت .
ارتفاع کم سازه موجب شده تا امکان نصب جرثقیل هایی مثل جرثقیل پایه ای درطرفین سوله وجود نداشته باشد .
جرثقیل هایی مانند جرثقیل های سقفی را نیز نمی توان در این سوله ها نصب نمود .
مراکزی هم چون بیمارستان ها یا داروخانه ها قادر به استفاده از این نوع سوله ها نیستند .
قوس و ارتفاع کم این سوله ها در برخی موارد مشکل ساز خواهد بود .
سازمان های بین الملل و نظام مهندسی در برخی موارد این نوع سازه ها تایید نمی کنند.

توسط | ۱۳۹۷-۷-۲۵ ۲۲:۲۶:۱۹ +۰۰:۰۰ مهر ۲۵ام, ۱۳۹۷|سوله|

پیام بگذارید